World Roller Games 2017: the rink hockey schedule

U20 Match N° Competing teams Group   27/08/2017 08H30 1 France – Spain B World Championship 10H30 3 Argentina – Italy B World Championship 12H30 Match 1 India – USA – FIRS Cup 14H30 Match 2 Angola – Chinese Taipei – FIRS Cup 16h30 4 Chile – England A World Championship 18H30 2 Colombia – […]

schedule world roller games 2017 rink hockey

U20


Match N° Competing teams Group  
27/08/2017
08H30 1 France Spain B World Championship
10H30 3 Argentina Italy B World Championship
12H30 Match 1 India USA FIRS Cup
14H30 Match 2 Angola Chinese Taipei FIRS Cup
16h30 4 Chile England A World Championship
18H30 2 Colombia Portugal A World Championship
28/08/2017
08H30 6 Portugal Chile A World Championship
10H30 7 Italy France B World Championship
12H30 Match 3 USA Angola FIRS Cup
14H30 Match 4 Chinese Taipei India FIRS Cup
16h30 8 England Colombia A World Championship
18H30 5 Spain Argentina B World Championship
29/08/2017
08H30 9 Spain Italy B World Championship
10H30 11 Argentina France B World Championship
12H30 12 Colombia Chile A World Championship
14H30 Match 5 USA Chinese Taipei FIRS Cup
16H30 Match 6 India Angola FIRS Cup
18H30 10 Portugal England A World Championship
30/08/2017
08H30 Match 13 1st of Group “B” 4th of Group “A”   World Championship
10H30 Match 14 2nd of Group “B” 3rd of Group “A”   World Championship
12H30 Match 7 USA India   FIRS Cup
14H30 Match 8 Chinese Taipei Angola   FIRS Cup
16H30 Match 15 3rd of Group “B” 2nd of Group “A”   World Championship
18H30 Match 16 4th of Group “B” 1st of Group “A”   World Championship
31/08/2017
08H30 Match 17 Looser match 13 Looser match 15   World Championship
10H30 Match 18 Looser match 14 Looser match 16   World Championship
12H30 Match 9 Angola USA   FIRS Cup
14H30 Match 10 India Chinese Taipei   FIRS Cup
16H30 Match 19 Winner match 13 Winner match 15   World Championship
18H30 Match 20 Winner match 14 Winner match 16   World Championship
01/09/2017
08H30 Match 11 Chinese Taipei USA   FIRS Cup
10H30 Match 12 Angola India   FIRS Cup
12H30 Match 21 Looser match 17 Looser match 18   World Championship
14H30 Match 22 Winner match 17 Winner match 18   World Championship
16H30 Match 23 Looser match 19 Looser match 20   World Championship

Senior Women

Day/Hour

Teams competing

Group
27/08/2017
08H30 India England (FIRS Cup) 
10H30 Chile Portugal B
12H30 Germany Spain A
14H30 Argentina Italy B
16H30 USA France A
28/08/2017
10H30 England Japan  (FIRS Cup)
12H30 Portugal Argentina B
14H30 Spain USA A
16H30 Italy Chile B
18H30 France Germany A
29/08/2017
08H30 England India (FIRS Cup)
10H30 Portugal Italy B
12H30 Spain France A
14H30 Argentina Chile B
16H30 Germany USA A
18H30 India Japan (FIRS Cup)
30/08/2017
10H30 Japan England (FIRS Cup)
12H30 1st. Group “B” 4th. Group “A”  
14H30 2nd. Group “B” 3rd. Group “A”  
16H30 3rd. Group “B” 2nd. Group “A”  
18H30 4th. Group “B” 1st. Group “A”  
31/08/2017
08H30 India England (FIRS Cup)
10H30 Looser match 13 Looser match 15  
12H30 Looser match 14 Looser match 16  
14H30 Winner match 13 Winner match 15  
16H30 Winner match 14 Winner match 16  
18H30 Japan India (FIRS Cup)
01/09/2017
08H30 England Japan (FIRS Cup)
10H30 Looser match 17 Looser match 18  
12H30 Winner match 17 Winner match 18  
14H30 Looser match 19 Looser match 20  
02/09/2017
16H00 Winner match 19 Winner match 20  

Senior Men

Sports Venue 1 – Longjiang Gymnasium

Day/Hour Match nr. Group Competing teams
03/09/2017
08H30 1 B Israel USA FIRS Cup (Angola Group)
10H30 3 B Angola Netherlands FIRS Cup (Angola Group)
12H30 3 B Chile Mozambique World Championship
14H30 4 A France Italie World Championship
16H30 1 B Germany Spain World Championship
18H30 2 A Portugal Argentina World Championship
04/09/2017
08H30 7 B Netherlands Israel FIRS Cup (Angola Group)
10H30 5 B USA Angola FIRS Cup (Angola Group)
12H30 7 B Mozambique Germany World Championship
14H30 6 A Argentina France World Championship
16H30 5 B Spain Chile World Championship
18H30 8 A Italy Portugal World Championship
05/09/2017
08H30 9 B USA Netherlands FIRS Cup (Angola Group)
10H30 11 B Angola Israel FIRS Cup (Angola Group)
12H30 11 B Chile Germany World Championship
14H30 10 A Argentina Italy World Championship
16H30 9 B Spain Mozambique World Championship
18H30 12 A Portugal France World Championship
07/09/2017
08H30 Match 13 1st. Group “B” 4th. Group “A” FIRS Cup (Angola Group)
10H30 Match 16 4th. Group “B” 1st. Group “A” FIRS Cup (Angola Group)
12H30 Match 13 1st. Group “B” 4th. Group “A” World Championship
14H30 Match 14 2nd. Group “B” 3rd. Group “A” World Championship
16H30 Match 15 3rd. Group “B” 2nd. Group “A” World Championship
18H30 Match 16 4th. Group “B” 1st. Group “A” World Championship
08/09/2017
08H30 Match 19 Winner match 13 Winner match 15 FIRS Cup
10H30 Match 20 Winner match 14 Winner match 16 FIRS Cup
12H30 Match 17 Looser match 13 Looser match 15 World Championship
14H30 Match 18 Looser match 14 Looser match 16 World Championship
16H30 Match 19 Winner match 13 Winner match 15 World Championship
18H30 Match 20 Winner match 14 Winner match 16 World Championship
09/09/2017
08H30 Match 21 Looser match 17 Looser match 18 World Championship
10H30 Match 22 Winner match 17 Winner match 18 World Championship
12H30 Match 23 Looser match 19 Looser match 20 FIRS Cup
14H30 Match 23 Looser match 19 Looser match 20 World Championship
16H30 Match 24 Winner match 19 Winner match 20 FIRS Cup – Final Match
18H30 Match 24 Winner match 19 Winner match 20 World Champ. Final Match

Sports Venue 2 – Nanjing Tech University

Schedule Match nr. Group Competing teams     Competition
03/09/2017
10H30 2 A Macao Colombia FIRS Cup
12H30 4 A Austria South Africa FIRS Cup
14H30 Match 1 Chinese Taipei New Zealand Confederations Cup
16H30 Match 2 India Japan Confederations Cup
04/09/2017
10H30 6 A Colombia Austria FIRS Cup
12H30 8 A South Africa Macao FIRS Cup
14H30 Match 3 New Zealand India Confederations Cup
16H30 Match 4 Japan Australia Confederations Cup
05/09/2017
10H30 10 A Colombia South Africa FIRS Cup
12H30 12 A Macao Austria FIRS Cup
14H30 Match 5 Australia New Zealand Confederations Cup
16H30 Match 6 India Chinese Taipei Confederations Cup
07/09/2017
10H30 Match 14 2nd. Group “B” 3rd. Group “A” FIRS Cup
12H30 Match 15 3rd. Group “B” 2nd. Group “A” FIRS Cup
14H30 Match 7 New Zealand Japan Confederations Cup
16H30 Match 8 Chinese Taipei Australia Confederations Cup
08/09/2017
10H30 Match 17 Looser match 13 Looser match 15 FIRS Cup
12H30 Match 18 Looser match 14 Looser match 16 FIRS Cup
14H30 Match 9 Japan Chinese Taipei Confederations Cup
16H30 Match 10 Australia India Confederations Cup
09/09/2017
10H30 Match 21 Looser match 17 Looser match 18 FIRS Cup
12H30 Match 22 Winner match 17 Winner match 18 FIRS Cup

Auteur

Alexandre Chartier

''alfathor''

Fondateur et webmaster de rollerenligne.com depuis 2003. Alexandre est un passionné de roller en général et sous tous ses aspects : histoire, économie, sociologie, évolution technologique... Aspirine ou café recommandée si vous abordez un de ces sujets !

SUPPORT REL

Do you like the content of REL, mediaskates.com and spotland.fr?

Please, help us to perpetuate the association!

Read also

  • Aucun article associé.
  • Publicité Ligne Droite Roller

    Publicité Ligne Droite Roller 2021

    Publicité Cadomotus

    Cadomotus : from rookie to pro

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *